До когорти державних нормативних актів приєднався Закон «Про запобігання впливу на результати офіційних спортивних змагань корупційних правопорушень», співавтором якого є президент ФФУ Андрій Павелко.
Антикорупційний закон у сфері спорту вже набрав чинності, а тому цього вівторка у Будинку футболу в рамках засідання «Футбольного прес-клубу» зібралися представники широкого футбольного загалу. Метою всебічного діалогу стала необхідність розставити всі крапки над «і» з приводу того, як цей нормативний акт діятиме на практиці.
Коли закон – необхідність
Останніми роками в українському футболі на усіх рівнях різко зросла кількість матчів, які були проведені з ознаками фіксованих результатів. Тільки з 2012 по 2015 рік національна асоціація отримала від УЄФА 33 запити з приводу «дивних» поєдинків. Красномовною є й інша цифра, яка підштовхнула нинішнє керівництво ФФУ до активних дій – 5 з 7 договірних матчів, які зафіксував УЄФА цього року, відбулися в Україні. Саме це і стало передумовою появи спеціального законопроекту, під час розробки якого, зокрема, враховувався успішний досвід європейських національних асоціацій - італійського, польського і турецького законодавства.
Як фіксуються корупційні правопорушення
Під час прес-клубу обговорювався механізм ідентифікації випадків корупційного впливу на результати спортивних змагань. Процес розпочинається у профільному комітеті ФФУ – Комітеті з етики та чесної гри. ФФУ реагує на будь-яке інформаційне повідомлення про підозру до наявності фіксованого результату. Крім того, національній асоціації вдалося взяти також на озброєння систему УЄФА з моніторингу ставок.
Члени Комітету, отримавши сигнал про договірний статус конкретної футбольної зустрічі, займаються збором та аналізом інформації з подальшим наданням своїх висновків до КДК. Але якщо до цього моменту у Комітету з етики та чесної гри були відсутні функції дисциплінарного впливу, то після втілення законопроекту у життя ефективність його профілактичної роботи збільшиться у рази.
Зміни до Дисциплінарних правил
Наступним елементом у ланцюгу виявлення та покарання осіб, які взяли участь у договірних матчах, є Контрольно-дисциплінарний комітет ФФУ. На цій стадії порушники вже можуть потрапити до зони ризику, оскільки КДК має право застосовувати санкції спортивного характеру до клубів, функціонерів та безпосередньо футболістів.
Щоправда, список цих санкцій також обмежений – штрафи та відсторонення фізичних осіб на певну кількість матчів. Як повідомив виконуючий обов’язки голови КДК Денис Лутюк, наразі готуютьсязміни до Дисциплінарни хправил, які дозволять карати команди-учасниці договірних матчів включно до їх дискваліфікації.
Кінцева зупинка – санкції
Будь-яка дія, яка матиме ознаки спортивного шахрайства, відтепер буде розцінюватися не тільки спортивними санкціями, а й 369-ю статтею Кримінального Кодексу України. Особи, що здійснюють вплив на досягнення фіксованого результату, нестимуть кримінальну відповідальність.